Finance

Hra pokrývá naprosté základy, které by měl v dnešní době mít každý. Možností vzdělávat se i dál je celá řada. Jsou tu pro ty, kdo nechtějí zbytečně přicházet o peníze. Nechat o svých penězích rozhodovat jen jiné. Umět si vybrat, mít svou finanční situaci alespoň trochu pod kontrolou, moci ji ovlivnit a vyhnout se tak předlužení a exekucím.

Finanční gramotnost popisovaná jako soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích, je hlavně o přístupu. Konkrétní praktické znalosti pak o tom, nenalítnout každému, kdo mi něco nabídne ale umět si pro sebe dobře vybrat. Nejen produkt, ale i člověka, který mi poradí.

Už dodržováním několika jednoduchých zásad se můžu vyhnout finanční tísni, další zájem mi otevře další možnosti. Pokud je využiji, zjistím, že i s běžnými příjmy se dá lecos podniknout, dost získat, že může záležet jen na mě, kdy půjdu do důchodu a jak se budu mít. Trocha zájmu a můžu mít své peníze v dobrých rukou a věnovat se bez starostí tomu co umím a co mě baví.

Záleží přeci jen na mě, co si vyberu. Zda mít se dobře nebo nahrávat finančním predátorům, aby na mě vydělávali.

Moje peníze - o čem stojí za to něco vědět?

 1. Počítání s procenty
 2. Peníze a jejich časová hodnota
 3. Půjčky a úvěry
 4. Platební karty
 5. Hospodaření s penězi
 6. Spoření a investování
 7. Financování bydlení
 8. Zajištění na stáří
 9. Kdo nám může poradit
 10. Práva a ochrana spotřebitele na finančním trhu

K získání základních znalostí doporučujeme:

Knížka: Finanční gramotnost srozumitelně a bez překážek, kompletní základy na 90ti stránkách čtivého textu zvládne každý

Hra: Peníze navíc, FinGR Play (on-line), ověří znalosti a strategie

Prezentace on-line: doplňují, shrnují, dávkují a trochu lépe vizualizují jednotlivá témata

Testy on-line: k vyzkoušení sebe či ostatních

K dalšímu vzdělávání máme řadu doporučení:

Možností je mnoho, často se mění, velmi závisí na konkrétním tématu. Napište nám, co vás zajímá, rádi se podělíme o to, co víme.

Nezapomeň konat. Konkrétní kroky. Ať to co se dozvíš, zúročíš:

Skutečným efektem jsou až konkrétní částky, které ti to přinese. Bez konkrétních kroků se nic nezmění:

 1. Udělej si přehled o vlastní finanční situaci (roční příjmy, výdaje, největší položky).
 2. Jsi-li v mínusu nebo máš resty z minulosti, vypořádej se s nimi. Sniž zbytečné výdaje, zbav se špatných dluhů příp. konsoliduj. Abys mohl/a jít dál, musíš být v plusu.
 3. Podívej se do budoucna. Co chceš, kam jdeš, co budeš potřebovat finančně pokrýt? Přeměň svá přání na konkrétní cíle. Smysl má uvažovat minimálně o bydlení, dětech ale i o vlastním stáří, jakkoli se zdá daleko.
 4. Uvaž a spočítej si, jestli na to máš/budeš mít. Kolik zvládneš ze svého a kolik potřebuješ/budeš potřebovat z jiných zdrojů. Hlavní cíle a částky si zapiš do časové osy.
 5. Zamysli se nad možnostmi a nástroji, které ti mohou pomoci. Jednak upravit finanční situaci (např. snížit některé výdaje) pak také se samotným financováním. O možnostech je nejlepší se poradit s někým, kdo tomu rozumí a komu věříš.

Neváhej a zkus se podívat se na své peníze s nadhledem. Je to strategická hra, kterou budeš muset uhrát a kde risk nemusí být zisk.

NASTAVENÍ COOKIES